Rozładowany akumulator

18 grudnia, 2014
By

Każdy dobry kierowca wie, że utrata ładunku elektrycznego w akumulatorze jest dość znanym zjawiskiem. Jednak trzeba uważać, bo mogą się za tym kryć również inne przyczyny.

images (39)

Każdy akumulator może spotkać się z samowyładowaniem – występuje ono wtedy, gdy akumulator samoczynnie ulega rozładowaniu mimo iż nie jest podłączony do żadnego odbiornika.

Może być to spowodowane m.in. zanieczyszczoną powierzchnią akumulatora oraz elektrolitu oraz uszkodzeniem separacji międzypłytkowej.

pobrane (8)

Dzienna utrata ładunku elektrycznego, w standardowym akumulatorze, może wynieść nawet 1,5% jego pojemności. Pamiętaj jednak, że każdy akumulator który nie jest eksploatowany z czasem może stracić swój wewnętrzny ładunek elektryczny – w takiej sytuacji konieczne jest jego doładowanie.

Akumulator może zostać oczywiście rozładowany także w przypadku pozostawienia go na dłuższym postoju z włączonym odbiornikiem – radio, światła. Jest to rozładowanie spowodowane przez prąd upływu. Mimo iż wydawać by się mogło, że tylko tak może nastąpić ten rodzaj rozładowania to okazuje się, że uszkodzone urządzenie elektroniczne również może mieć na to wpływ. Także nie zawsze jest to nasza wina.

images (38)

Niedoładowanie akumulatora może zostać spowodowane przez niewłaściwe działanie alternatora czy też regulatora napięcia. Najczęściej niedoładowanie występuje też w sytuacjach w których używane jest jednocześnie kilka rzeczy: radio, wycieraczki, dmuchawa, ogrzewanie tylnej szyby no i oczywiście obowiązkowe światła.

Chyba każdemu z nas zdarzyło się pozostawić auto na światłach choć raz i wrócić do rozładowanego samochodu? Jak sobie wtedy radzisz?